Start typing and press Enter to search

 Yükselen Trend: Özelleşmiş E-ticaret

E-ticaretin çok fazla tarzı var. E-ihracat, toptan satış, pazar yeri gibi ürün veya hizmetlerin pazarlandığı birbirinden farklı platform yapılanmaları var. En büyük satış hacminin döndüğü yerler Türkiye’de ve Dünya’da pazar yerleri olarak adlandırılan yerler. Amazon, Aliexpress veya N11, Hepsiburada gibi platformlar pazar yerleri olarak adlandırılıyor. Satışcıların pazar yerlerini tercih etmesinin sebebi rekabet ortamının olması ve benzer ürünler yoluyla ürünleri müşterilere ulaştırabilme şanslarının artırmaları. Bireysel e-ticaret sitelerinin SEO, reklam gibi ayrı ayrı yatırımlara ihtiyaçları olur. Ancak bu demek değil ki pazar yerine girdiğiniz zaman doğrudan satışa başlayabilirsiniz. Pek çok firmanın hem kendi e-ticaret sitelerine yatırım yapmalarının hem de pazar yerlerinde faaliyet göstermelerinin birkaç nedeni var. Bu nedenlerden biri pazar yerlerinde ön plana çıkmanın ve satışa başlamanın tahmin edildiğinden daha zor ve daha masraflı olması. Bir diğer neden ise pazar yerlerinin satış başı komisyon alması veya mağaza işletme ücreti talep etmesi. Genel olarak belli bir ürün sayısının üstüne çıkıldığında pazar yerleri mağaza işletme ücreti talep etmektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı işletmeciler kendi e-ticaret sitelerine de yatırım yapmayı ihmal etmeyi tercih etmezler.

Bugün uluslararası veya ulusal pazar yerlerinde faaliyet gösteren pek çok firmanın kendi online mağazaları da mevcuttur. Peki butik e-ticaret faaliyeti gösteren nasıl bir yöntem izlemeli?

Özelleşmiş E-ticaret Nedir?

Özelleşmiş e-ticaret yeni yeni kavramsallaşmaya başlayan ve piyasada karşılığını bulan bir yöntem. Genel anlamda züccaciye dediğimiz zaman aklımıza yüzlerce ürün gelir. Genelde de züccaciye alanında faaliyet gösteren satıcılar yüzlerce ürün satmaya çalışırlar. Ancak yeni e-ticaret tarzında bütün ürünler ile piyasaya çıkmak yerine özel ürünler tercih edilerek spesifik kullanıcı kitlesi hedefleniyor. Bu yöntem özellikle elektronik kategorisinde karşımıza çıkmaktadır. Çünkü çok değişik alanlara yönelik inovasyonlar geliştirilip belli ihtiyaçları karşılamaya yönelik ürünler üretilmektedir. Günümüzde mesela sadece güneş ışığı paneli kullanılarak dış mekan aydınlatması alanında faaliyet gösteren büyük firmalar mevcuttur.

Özelleşmiş E-ticaret Öze Dönüş Hikayesidir

Aslında bu tarz belirli ve dar alanlarda faaliyet gösteren işletmelere aşinayız. Örneğin bir kasabadaki ekmek fırını sadece ekmek üretir ya da bir ilçedeki simit fırının sadece simit yaptığını görürüz. Özelleşmiş e-ticaret hikayesi de bize geçmişi hatırlatan bir şeydir. Dar alanlarda faaliyet göstermek küçük işletmelerin hakimiyet alanını artırır. O yüzden kobilerin çoğu yeni dönemde özelleşmiş ticarete yönelmekte. Çünkü binlerce çeşit ürünün paketlenmesi, iadesi ve müşteri sorularıyla uğraşmak küçük işletmelerin hakimiyet alanını azaltabilir.

Bir Dipnot: Pazar Yerleri ve Eğitim Platformları

Ücretli online eğitim verilen platformların özellikle pandemi ile birlikte oldukça büyüdüğünü gözlemliyoruz. Ücretli eğitim, özel ders gibi alanlarda faaliyet göstermek isteyen eğitimcilerin pek çoğunun kendi sitelerine yatırım yapmaktansa pazar yeri modeli ile işleyen platformları tercih etmeleri önemli bir bilgi. Belki ilerleyen dönemlerde bu durumlarda da değişiklik gözlemleyebiliriz.