Start typing and press Enter to search

Normalleşme Dönemi ve E-ticaret

İş dünyası açısından oldukça olumsuz dönemler geçirdik. Özellikle aralık sonrası covid-19 önlemleri, işletmelerin kapatılması ve sokağa çıkma yasakları gibi önlemler ekonomide ister istemez bir durgunluğa sebep oldu. Covid-19’un aslında ekonomiye zarar verdiği nokta önlemlerden ziyade belirsizlik ortaya çıkması. Ekonomi dünyasının en sevmediği şey “belirsizlik” durumudur. Belirsizlik hali ortadan kalkmaya başladığı zaman ekonomi de genel olarak iyileşmeye başlar. Elbette ki bir yaraları sarma durumu olur. Yayınlanan istatistikler de normalleşme dönemiyle birlikte ekonomik hareketliliğin pozitif yönde olduğu ortaya koyuyor. Yazımızın devamında detayları sizlerle paylaşacağız.

Covid-19, E-ticaret ve Normalleşme Dönemi

Covid-19, toplumsal olarak pek çok ders çıkarabilecek bir dönem yaşattı hepimize. Günlük hayat alışkanlıklarımızdan tutun iş hayatımıza kadar pek çok şeyi değiştirdi veya standartları sorgulattı. İş dünyasının ve kobilerin ise fark etmediği ya da önem vermediği alanların önemi net olarak fark edildi. Bu önemler ne diyecek olursanız şüphesiz ki dijitalleşme ve e-ticaret.

Pandemi sürecini dünya genelinde nispeten az zararla atlatan sektörler dijital hizmet sağlayıcıları, online eğitim sektörü, dijital ürün tedarikçileri ve tüm bunların da alt yapısını oluşturan e-ticaret sektörü.

İş dünyasından sağlanan istatistiklere baktığımız zaman özellikle kobilerde e-ticaret faaliyetlerine çok yoğun bir ilgi söz konusu. Gelecek projeksiyonlarında uzun yıllardır zaten kobilerin e-ticaret dünyasına entegrasyonlarının kaçınılmaz olduğu belirtiliyordu. Ancak korona virüs salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte bu süreç oldukça hızlanmış oldu. Bundan sonraki dönemde pandeminin insanlarda bıraktığı izlenim sonucu işletmelerin bir ayağı hep dijital dünyada olmak zorunda olacak.

Yeni Firma Kuruluşu %55 Arttı

Yeni firma kuruluşlarının oranları genel anlamıyla bizlere ekonomik olarak bir izlenim verir. Ekonomik hareketliliğin ne durumda olduğunu ölçmek için firma kuruluş önemleri önemli bir veridir. Söz konusu oranı öğrenmek için ise İstanbul Ticaret Odası verilerine göz atacağız.

İstanbul Ticaret Odası verilerine göre 1 Haziran’dan başlayıp 15 Haziran’a kadar olan dönemde 2 bin 416 yeni firma kurulmuş. Mayıs ayı içinde aynı sürede kurulan firma sayısı ise bin 563 sayısı ile sınırlı. İki dönem kıyaslandığı zaman %55’lik bir artış söz konusu.

Bu artışın reel piyasalara yansıması kaçınılmaz. Covid-19 ile mücadeledeki istikrar ekonomik olarak istikrarımızı da belirleyecektir.