Start typing and press Enter to search

E-ticaret, Sosyal Medya ve Görsel Çalışmalar

İnternet araçlarının hepsi artık birbiriyle bütüncül bir şekilde çalışıyor. Bir alanda zayıf kaldığınız zaman kurumsal kimliğinizin gücü noktasında zayıflık yaşayabilirsiniz. Web site, mobil uygulama, sosyal medya derken bu araçların sayısı günden güne arttı. Bundan sonra yeni bir araç çıkar mı diye soracak olursanız muhtemelen çıkacaktır. Araçların kullanımı bir yarış ve bu yarışta geri kalmamak için herkes çalışmalarına gücü mukabilince devam ediyor. Araçların etkin kullanımının getirdiği maliyetler var elbette. Web site, hosting, domain, sosyal medya paylaşımlarının profesyonelliği, Google reklamları ve sosyal medya reklamları derken her alanda profesyonel olmanın getirdiği insan kaynağı ve mali yükler var. İşletmeniz veya kişisel profilinizi profesyonel olarak yönetmenin insan kaynağını optimum kullanarak ekonomik hale getirmenin yöntemleri var. Elbette bu yöntemler de başka internet araçlarının etkili kullanımından geçiyor. Bu yazımızda insan kaynağının optimum kullanılarak fiyat-performans eğrisinin lehinize nasıl yorumlanabileceğini e-ticaret yönetimi bakış açısıyla değerlendireceğiz.

E-ticaret ve Görselin Önemi

Çok değil, bundan birkaç yıl önce 480p video izlediğimiz zaman gözümüze hoş gözüküyordu. O günden bu güne 720p, 1080p, HD ve 4K gibi pek çok görsel iyileştirilme gerçekleşti. Video dediğimiz teknoloji temel olarak hala birbiri ardına eklenmiş fotoğraf karelerinden oluştuğu için rahatlıkla söyleyebiliriz ki video kalitesinin yükselmesi demek fotoğraf kalitesinin artması demek. Durumu bu şekilde değerlendirdiğimiz zaman internet araçlarında ve pazarlamada görselliğinin nasıl bir önem teşkil ettiğini net bir şekilde gözlemleme fırsatı buluruz. Zira göz kalite endeksi yükseldiği zaman, daha kalitesiz içeriklere olan ilgisini yitiriyor. Yine bu cihetten baktığımız takdirde fark ederiz ki e-ticaret süreçleri kalitesiz görsel içerikle yönetilemez. Logo, banner, slider materyalleri ve ürün görselleri dahil olmak üzere kaliteli görsellik iş sürecinin ödün verilemez öğeleri. Bahsettiğimiz görsel tasarım konusu grafik tasarım alanının kapsadığı bir mevzu. Görsel materyallerin hepsi grafik tasarım disiplininin çıktılarıdır. Bundan dolayı da büyük kurumların grafik tasarım departmanları mevcuttur veya bu konuda dışarıdan kurumsal destek alırlar.

Grafik Tasarım Bütçesine Sahip Değilsek Neler Yapabiliriz?

Öncelikle şunu belirtmek lazım ki grafik tasarıma hiç bütçe ayırmamak gibi bir konu söz konusu olamaz. Bu noktada ücretsiz araçlardan elbette faydalanabilirsiniz ancak ücretsiz araçlar sizi çok kısıtlayacaktır. Eğer vaktiniz varsa elbette Photoshop gibi programları temel olarak öğrenerek kendinize çok şey katabilir ve kimliğinizi ifade eden görselleri başarılı bir şekilde üretebilirsiniz. Ancak ticaret dünyasında biliyoruz ki çoğu insanın bir programı öğrenmek ve o programda çalışmalar üretecek kadar vakti yok. Çünkü bu tarz programlar belirli bir mesai istiyor. Hele ki iş animasyona geldi mi bambaşka bir dünya karşımıza çıkıyor. Yazımızda görsel ve animasyon üretmek için iki adet araçtan bahsedeceğiz.

Kaliteli Postların Popüler Aracı: Canva

Canva, getirdiği standartlar ve görsel çeşitlilikle çok etkili bir araç. Her türlü sosyal medya platformu için ölçeklendirilmiş post yapıları kullanıcıya büyük kolaylık sağlıyor. Canva, sadece postlar için değil aynı zamanda sunum, infografik hazırlamak için de çok başarılı bir platform. Ancak maalesef ki Canva’yı etkili kullanmak için premium hesap sahibi olmanız gerekiyor. Ancak eğer öğrenciyseniz Github Student’s Pack’e kaydolup ciddi bir süre Canva’nın premium olanaklarından ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Animasyon Dünyasına Adım Atın: Renderforest

Animasyon yapmak kelimenin tam anlamıyla profesyonellik ister. Karakterlerin oluşturulması, parçalanması, hareketin katılması ve zamanlaması derken pek çok işi vardır. Ancak bu alanda da yardıma ihtiyaç duyarsanız Renderforest sizler için çok güzel bir araç olacaktır.