Start typing and press Enter to search

Dijital Şirketlerin Başarısı

Dünya üzerinde yıllardır faaliyet gösteren holdinglerin başarı hikayeleri artık gerilerde kalmaya başladı. Tıpkı coğrafi keşiflerin sonrasında eski dünya ve yeni dünya ayrımının ortaya çıkması gibi iş dünyası da artık eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrıldı. Özellikle ulusal anlamda bilinen dev şirketler, iş dünyası denince akla ilk gelen markalar dijital devrimin bir adım gerisinde kalmış gibi gözüküyor. Büyük fırsatlar artık dijital dünyada. Dijital dünyanın hacim olarak geçemediği enerji gibi nadir sektörler var. Ancak kar marjları, yapılan yatırım ve elde edilen kar oranı değerlendirildiğinde dijital dünya, enerji piyasası gibi dev piyasalardan bile daha cazip gözükebilmekte. Son istatistiklere bakıldığında çalışan sayısı 100 olmayan milyar dolarlık şirketler var ve bu şirketlerin %27’sinin 5 yıllık geçmişi bile yok. Yazımızın devamında ilginç istatistikler vermeye devam edeceğiz. Startup olarak başlayıp bugün milyar dolarlık dev haline gelen şirketlerimizin yolculuğuna gelin bir göz gezdirelim.

Hepsiburada

Hepsiburada, 1998 yılında faaliyete geçmiş bir marka. Pandemiyle birlike karlılığını ciddi miktarda artıran firma 2015 yılında %25 hissesini 400 milyon dolar olarak değerledi ve bu miktardaki hissesini Abraaj fonuna sattı.

Sahibinden

Sahibinden 2000 yılında faaliyete geçti, 2005 yılında Türkiye’de adsl ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaştı. Yaklaşık 45 milyon kullanıcıya sahip olan şirkete 1-2 milyar dolar değeri biçilmektedir.

Gittigidiyor

Gittigidiyor 2001 yılında faaliyete geçmiş ve çok ses getirmiş bir proje. Bugün hala piyasanın dev markalarından biri. 2011 yılında Gittigidiyor pazar yeri devi eBay’a 217,5 milyon dolara satıldı.

Markafoni

Markafoni tarzıyla, kullanıcıya hitap ediş şeklindeki özgünlüğüyle kısa sürede adından çok söz ettiren bir firma oldu. MIH Allegro B.V markafoni sitesini ve aplikasyonu için markanın hisselerinin %71.2’sini 200 milyon dolara satın aldı.

Yemeksepeti

Gittigidiyor ile aynı yılda yani 2001 yılında kurulan Yemeksepeti satış konusunda ilk sıçramayı yaşattı diyebiliriz. Delivery Hero’ya 589 milyon dolara satılan şirket startuplar için önemli bir ilham kaynağı oldu.

Trendyol

Türkiye’de milyar dolarlık değer biçilen ilk şirket Trendyol’dur. Tedarik devi Alibaba, Trendyol’un %75’lik kısmına 2018 yılında 728 milyon dolar ödedi.

Getir

Yenilikçi alışveriş ve teslimat anlayışıyla yola çıkan getir, pandemi dönemi sıçrama yaşayan şirketlerin başında geliyor. Silikon Vadisi yatırım turunda şirket 38 milyon doları aşan bir yatırım aldı.

Peak Games

Satış rakamlarında Yemeksepeti’nden sonra ikinci sıçramayı büyük bir şekilde Peak Games yaşattı. Şirket 1.8 milyar dolara Zynga’ya satıldı. Satış işlemi öncesi Peak Games’in 100 çalışanı vardı.